

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 29.993795 mg |
| Max Power Dissipation | 460 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 298 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Rds On Max | 80 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 13 ns |
| Gate Charge | 6.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 125 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.9 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
